KIRKUT W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

Pod koniec listopada byłem w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie odwiedziłem stary cmentarz żydowski, założony jeszcze w 1792 roku. To miejsce uświęcone krwią Żydów, którzy zostali zamordowani w tym miejscu przez hitlerowców. Ogromna społeczność tego miasta została zdziesiątkowana, a większość tych, którzy ocaleli, wyemigrowała z Polski. Chodziłem pomiędzy macewami, przystawałem przy domkach, ochraniających groby znamienitych rabinów i czułem w sobie rozpacz istot, które nie zrobiły nikomu nic złego, a zapłaciły za swoje pochodzenie cenę najwyższą. Przywiozłem z tej wyprawy sporo zdjęć, które tutaj reprodukuję, jako obraz miejsca, które domaga się renowacji, naprawy dróg dojazdowych i murów, ponownego umieszczenia w ziemi macew i wytyczenia głównych ścieżek.  

1

2

3

4

5

6

7

7a

8

9

11

12

13

14

2 Komentarze

 1. Ella said,

  2012/12/26 @ 18:07

  Trafiłam na pana blog czystym przypadkiem. Czytam. Patrzę. Czasem się zachwycam czasem nie zgadzam. Mój komentarz dotyczy dawnego wpisu z Marca. „Żegnaj Oksano” a dokładnie kary śmierci. Nie zgadzam się z takim bestialstwem jakie spotkało tę dziewczynę, z całego serca nie zgadzam się, Ale też nie zgadzam się na karę śmierci. Nikt nie dał nam prawa do zabijania, czy to w majestacie prawa, czy dlatego że ktoś kocha zabijać. Nie rozpisując się: widziałam film z celi śmierci i zbrodniarzy którzy zasłużyli na najwyższą karę i usłyszałam od jednego z nich takie słowa: był wściekły przez lata że siedzi w więzieniu, dopiero po 20 latach dotarło do niego, że on przecież na to zasłużył. 20 lat zajęło temu facetowi zrozumienie, dla nas oczywistej prawdy. To zrozumienie pozwoliło mu na zmianę swojej świadomości. A co byłoby gdyby go w majestacie prawa zabito? Odeszłaby Tam wściekła dusza żadną zemsty i wróciła by tu, z pragnieniem zemsty. Według mnie niefajny scenariusz. Może za rzadko myślimy kim jesteśmy, czy tylko formą z jakaś treścią a może treścią zamkniętą w formie? Świadomość że problemy nie znikną, gdy kogoś pozbawimy jego formy zmienia nastawienie diametralnie, tego powinna uczyć każda religia. A i przypomniała mi się jeszcze wypowiedź mordercy całkiem paskudnego zresztą, to była odpowiedź na stwierdzenie że ludzie nie chcą mu opłacać darmowego wiktu i opierunku w więzieniu, spytał: „a gdzie byli ludzie gdy siedziałem w ciemnej piwnicy i ryczałem w wniebogłosy, gdzie byli ludzie, gdy widzieli w szkole siniaki i ślady mamusine po przypalaniu papierosem? „Nie można się wtrącać do rodziny” mówili. Więc się nie wtrącali, aż wreszcie mały chłopiec beksa we mnie, schował się głęboko i siedzi tam a ten który zabija jest silny i nikt nigdy nic złego już nie zrobi” Łatwo zabić, lepiej dać jeść i nudę w więzieniu i szansę że zrozumie, by mogla się narodzić lepsza świadomość, może nawet pragnąca odpokutować dawne błędy. Tak pojmuję Wszechświat.
  Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość w czytaniu. 🙂

  • lebioda said,

   2012/12/26 @ 21:24

   Mądre te Pani słowa, ale jak zawsze prawda leży po środku… W świecie ludzkim nie ma jednoznaczności i zawsze znajdziemy postawę przeciwstawną, sytuacje nieprzystawalną do reguły, coś, czego nie będziemy w stanie zrozumieć.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: